1. Haberler
  2. Gündem Haberleri
  3. Cemevlerinin Aydınlatma Giderleri Artık Devlet Tarafından Karşılanacak!

Cemevlerinin Aydınlatma Giderleri Artık Devlet Tarafından Karşılanacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cemevlerinin Aydınlatma Giderlerinin Ödenmesine Dair Kültür ve Turizm Bakanlığı Yönetmeliği hakkındaki yeni düzenleme, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte, cemevlerinin aydınlatma giderlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanması için belirlenen usul ve esaslar yer aldı.

Yönetmeliğe göre, bir cemevinin aydınlatma giderlerinin ödenmesi için, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından yapılan tespit sonucunda, cemevinin bulunduğu ildeki il kültür ve turizm müdürlüğüne yazılı talepte bulunması gerekmektedir. Ayrıca, sayaç tefrik işlemlerinin kontrolü, cemevinin özellikleri dikkate alınarak il müdürlüğünün teknik personeli tarafından yapılacak.

Belirlenen şartların sağlandığı tespit edilen cemevlerinin aydınlatma giderleri, fatura ibrazına bağlı olarak il müdürlüğü tarafından ödenecek ve cemevine bildirilecektir. Ödenen aydınlatma giderleri, il müdürlüğü tarafından her yıl yerinde denetlenecektir. Yönetmelikte ödeme yapılmayacak durumlar da belirlenmiştir.

Buna göre, cemevlerine ait olmayan ticari amaçla kullanılan alanların aydınlatma giderleri Bakanlık bütçesinden karşılanmayacak ve bu durumda ödenmesi gereken faiz, gecikme faizi, zammı gibi bedeller abone tarafından ödenecektir. Bu bedellerden Başkanlık sorumlu tutulmayacaktır.

Yönetmelikte yapılan düzenlemelerle birlikte, cemevlerinin aydınlatma giderlerinin ödenmesi süreci ve koşulları belirlenmiş olup, cemevlerinin bu konudaki taleplerinin nasıl karşılanacağına dair detaylı bilgi verilmiştir. Böylelikle, cemevlerinin aydınlatma giderlerinin düzenli olarak ödenmesi ve denetlenmesi sağlanarak, cemevlerinin kültürel faaliyetlerini sürdürebilmesi desteklenmektedir. Bu yönetmelikle cemevlerinin önemli bir ihtiyacı olan aydınlatma giderlerinin karşılanması sağlanarak, cemevlerine destek olunması hedeflenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cemevlerinin Aydınlatma Giderleri Artık Devlet Tarafından Karşılanacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin