1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’de Akaryakıt Fiyatları Tavan Yaptı: Litresi 43 TL’yi Aştı!

Türkiye’de Akaryakıt Fiyatları Tavan Yaptı: Litresi 43 TL’yi Aştı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupalılar petrol fiyatlarının yükselişiyle birlikte akaryakıt masraflarında artış yaşamaktadırlar. Türkiye’de ise 2023 Mayıs seçimlerinin ardından alınan vergi ve zam kararları ile birlikte döviz kurlarındaki artış benzine olan talebi etkilemiştir. Bu durum neticesinde Türkiye’de benzine yapılan zam oranı bir yılda yüzde 113’e ulaşmıştır.

Akaryakıt fiyatlarının yükselmesinde etkili olan faktörlerin başında nispi Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelmektedir. Temmuz ayında ÖTV tutarları benzinde 2.52 TL’den 7.53 TL’ye; motorinde ise 2.05 TL’den 7.06 TL’ye yükseltilmiştir. Ocak 2024’te ise litre başına benzinde 9.45 TL, motorinde de 8.86 TL olan ÖTV tutarlarıyla karşılaşılmıştır. Bu süre zarfında benzindeki fiyatlar yüzde 113 artarak 43.56 TL’ye, motorindeki fiyatlar ise yüzde 106 artarak 42.1 TL’ye yükselmiştir. Avrupa Birliği ülkelerinde ise benzin ve motorin fiyatlarının düşüş gösterdiği görülmektedir.

Almanya’da benzinin litre fiyatı yüzde 1.6 artışla 1.85 Euro olurken, Belçika’da yüzde 0.6 düşerek 1.74 Euro’ya, Fransa’da ise yüzde 2.1 azalarak 1.90 Euro’ya gerilemiştir. Danimarka’da ise benzinin litre fiyatı yüzde 4 artarak 2.08 Euro’ya çıkmıştır. Bu durumlar göz önüne alındığında Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla daha yüksek seyrettiği görülmektedir. Yaşanan bu yükselişler vatandaşları ekonomik anlamda olumsuz etkilemekte ve seyahat ve taşımacılık maliyetlerini artırmaktadır.

Sonuç olarak, Türkiye’de artan vergi ve zamlar ile birlikte akaryakıt fiyatlarının hızla yükselmesi Avrupalı ülkelerdeki fiyat eğilimlerinden farklılık göstermektedir. Vatandaşların bu artıştan olumsuz etkilendiği ve ekonomik anlamda zorluklarla karşı karşıya kaldığı gözlemlenmektedir. İlerleyen dönemde akaryakıt fiyatlarındaki seyir ve alınacak tedbirlerle ilgili gelişmelerin takip edilmesi gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’de Akaryakıt Fiyatları Tavan Yaptı: Litresi 43 TL’yi Aştı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin