1. Haberler
  2. Gündem Haberleri
  3. TBMM bahçesinde renkli buluşma

TBMM bahçesinde renkli buluşma

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA (İGFA) – 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM’de düzenlenen Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi ve Bilim Şenliği etkinliğinde konuşan Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, TBMM’nin açılışının, Kurtuluş Savaşının kazanılmasında belirleyici rol oynadığını belirterek, TBMM’nin savaş sırasında ve Cumhuriyet döneminde üstlendiği tarihsel sorumlulukla geleceğin sağlam temeller üzerine inşa edilmesinde büyük katkı sağladığını söyledi.

23 Nisan’ın, Türk milletine bırakılan en büyük miras olduğunu belirten Şamlıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizler de evlatlarımıza verilen bu sevgi ve önemin farkındayız. Bakanlık olarak ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından büyük öneme haiz olan 23 Nisan’ı her geçen yıl daha etkili kutlamakla ilgili büyük gayretin içerisindeyiz. Millî Eğitim Bakanlığı yeni dönemde oyun temelli öğrenmeyle çocuklarımızın kültürel mirasımızı öğrenme konusunda daha etkili hale getireceği güçlü bir eğitim ortamı arzu ediyor. Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz hem okullarımızın çocuk oyunları ve bilim şenlikleriyle daha etkili hale gelmesi için hem de çocuklarımızın işbirliğiyle öğrenmeyi ve kendi kültürel belleğini daha dinamik hale getirerek memleketin ve milletin hayrına yeni yaklaşımları ortaya koymak için büyük emek sarf edecek. Millî Eğitim Bakanlığı çocuk oyunlarını ve oyunu eğitimini merkezine alarak önümüzdeki günlerde çocuklarımızla paylaşmış olacak.”

Kurtuluş mücadelesine vurgu yapan Şamlıoğlu, “Cumhuriyet güneşinin vatan ufuklarında parladığı, bağımsızlık meşalesi olan 23 Nisan 1920 tarihi Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir dirilişin muştusudur. Uzun savaşımlar sonucu diriliş ruhuyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti; bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir milletin, birlik ve beraberlik içerisinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğinin en güzel örneklerinden biridir. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında belirleyici rol oynayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ise savaş sırasında ve Cumhuriyet döneminde üslendiği tarihsel sorumluluk ile geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesine büyük katkıda bulunmuş bir kurumdur. Bu bağlamda 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Millî Mücadeleyi başlatıp 23 Nisan 1920’de de “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek ilan ettiği bu bayram, Türk milletine bırakılmış en büyük mirastır. Atatürk’ün, böylesine kıymetli işlevler üstlenen bir günü çocuklara armağan etmesi ise ülkemizin yarınları olarak gördüğümüz evlatlarımıza verdiği önemin tecelli edişidir.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TBMM bahçesinde renkli buluşma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin