1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Döviz Kredileri Ticari Kredileri Taşıyor: Bankaları Hareketlendiren Trend!

Döviz Kredileri Ticari Kredileri Taşıyor: Bankaları Hareketlendiren Trend!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık sektöründe tüketici kredi büyümesinde yaşanan yavaşlama, yüksek faizler ve alınan makroihtiyati tedbirlerden kaynaklanırken, ticari kredilerde ise döviz cinsi kredilerin artışı dikkat çekiyor. Bu durum özellikle kamu bankaları öncülüğünde gerçekleşirken, döviz cinsi kredilerin büyüme oranı TL kredileri geçmekte. 9 Nisan itibarıyla döviz kredilerindeki 4 haftalık ortalama büyüme oranı yüzde 2.7 iken, TL kredilerinde ise yüzde 2.1 oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre döviz cinsi ticari kredilerdeki artış dikkat çekerken, bu yıl içinde 136 milyar 252 milyon dolarlık bir hacme ulaşıldı.

Özellikle kamu bankalarının döviz cinsi ticari kredilerdeki payı oldukça yüksek. 9 Nisan itibarıyla toplam döviz cinsi ticari kredi hacminin büyük bir kısmı kamu bankalarına aitken, bu yılki artışın da yüzde 51’i kamu bankaları tarafından sağlandı. Ekonomistler, döviz kredilerindeki artışın büyük oranda kamu bankalarının girişimleriyle gerçekleştiğini belirtiyor. Bununla birlikte, şirketlerin kur riskini sınırlı gördüğü ve bu nedenle döviz kredilerine olan talebin arttığı da vurgulanıyor. Merkez Bankası verilerine göre 12 Nisan haftasında TL ve döviz cinsi ticari kredilere uygulanan faiz oranlarında düşüş yaşandığı görülüyor.

Merkez Bankası, TL cinsi ticari kredilere sınırlama getirirken, döviz cinsine ise bu aşamada bir kısıtlama bulunmuyor. Bu durum, döviz kredilerine olan talebin artmasında etkili olabilir. Bu noktada, şirketlerin anapara kur riskini sınırlı görmesi, döviz kredilerine olan ilginin artmasında belirleyici bir faktör olarak öne çıkıyor. Ticari kredilerde döviz cinsi kredilerin büyüme oranının yüksek seyretmesi ve kamu bankalarının bu alandaki etkin rolü, sektördeki dinamiklerin şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Özellikle yakın dönemde bu trendin nasıl devam edeceği ve ticari kredilerdeki döviz cinsi kredilerin seyri, sektör açısından yakından takip edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Döviz Kredileri Ticari Kredileri Taşıyor: Bankaları Hareketlendiren Trend!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin