1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Avrupa’daki Şirketler İşten Çıkarmalara Başladı: İşten Çıkarma Dalgası Devam Ediyor!

Avrupa’daki Şirketler İşten Çıkarmalara Başladı: İşten Çıkarma Dalgası Devam Ediyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son on yılların en yüksek enflasyonuyla başa çıkmaya çalışan Avrupalı şirketler, işten çıkarmalarını artırırken işe alımları durdurdular. Enflasyonun etkisiyle Avrupa genelinde işten çıkarmalar yaygınlaştı ve otomotiv, bankacılık, teknoloji gibi birçok sektöre sıçradı. İşte aralık ayından bu yana işten çıkarma planı açıklayan bazı şirketler…

Otomotiv sektöründe, Bosch yazılım geliştirme bölümünde 2026 sonuna kadar 1200 kişiyi, ev aletleri bölümünde ise 3 bin 500 kişiyi işten çıkarma planı yaptı. Continental, araştırma ve geliştirme personelini 2025 yılı sonuna kadar 1750 kişi azaltacağını duyurdu. Forvia, 2028 yılına kadar Avrupa’da 10 bin kişiyi işten çıkaracaklarını açıkladı. Polestar, küresel çapta yaklaşık 450 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Stellantis, İtalya’da 3 binden fazla kişiyi işten çıkarabileceği bir anlaşma imzaladı. Volvo ise Göteborg Tuve’de bulunan fabrikasından 250 kişiyi işten çıkarmayı planladı.

Bankacılık sektöründe, Banco Santander 1600 çalışanını işten çıkarırken 800 yeni işçi alacağını açıkladı. Barclays, yüzlerce yatırım bankası çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. BNP Paribas, 2024-2026 yıllarında 800 çalışanı işten çıkaracak. Deutsche Bank, 3 bin 500 arka ofis çalışanını işten çıkaracağını belirtti. Lloyds, yaklaşık 1600 kişiyi işten çıkaracağını açıklarken Societe Generale, yaklaşık 900 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Perakende ve tüketim malları sektöründe, Barry Callebaut 2500 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. H&M, İspanya’daki mağazaların beşte birinden fazlasını kapatmayı planlıyor ve 588 işçiyi işten çıkaracak. Sainsbury, yaklaşık 1500 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Unilever, 7500 kişinin işine son vereceğini duyurdu.

Teknoloji şirketleri arasında, Ericsson 1200 kişilik personel azaltımı planladığını açıkladı. SAP, yapay zekaya geçiş için 8000 kişiyi yeniden yapılandıracağını belirtti. Telefonica, 3421 çalışanı işten çıkaracağını bildirdi. Vodafone Almanya ise 2000 kişiyi etkileyecek bir dönüşüm programı uygulayacağını açıkladı.

Diğer sektörlerde ise, Bayer yönetici istihdamında azalmaya gideceğini belirtirken Delivery Hero Türkiye ve Tayvan’daki merkezlerini kapatacağını duyurdu. Shell, petrol devi düşük karbon bölümünde işten çıkarmalara başladı. Universal Music, belirli sayıda çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Sky, 2024 yılında 1000 kişiyi işten çıkaracak.

Bu şirketlerin işten çıkarma planları, Avrupa’da enflasyonla mücadele eden şirketlerin aldığı zorunlu önlemler arasında yer alıyor. Bu durum, ekonomik istikrarsızlık ve belirsizlikle mücadele etmeye çalışan işçiler ve iş arayanlar için endişe verici bir süreci beraberinde getiriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Avrupa’daki Şirketler İşten Çıkarmalara Başladı: İşten Çıkarma Dalgası Devam Ediyor!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin