1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Emekliler Zam İstiyor, İndirim Değil! – Maaşlar Yeterli Değil, Emekliler Tepkili

Emekliler Zam İstiyor, İndirim Değil! – Maaşlar Yeterli Değil, Emekliler Tepkili

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekliler, maaşlarının artırılmaması ve temel ihtiyaçlarını karşılayamama durumlarına tepki gösteriyor. AKP’li yetkililer, emeklilere yönelik uzun süredir yapılan düşük maaş artırma taleplerine yanıt vermezken, ulaşımda, tarım kredi marketlerinde, GSM operatörlerinde, sinema ve tiyatrolarda indirimler başlatılacağı sinyalini verdi. Bu durum emekliler arasında tepkilere neden oldu.

Bir emekli, “Emekli ekmek derdinde, günü kurtarma derdinde. Bunlar da tiyatroda indirim var, bilette indirim var… Washington’da yerlerimi ayırttım. Amerika yolcusuyum… Karayipler’e gideceğim… 200 kilometre uzakta memleketim var oraya gidemiyorum. Bayramda neyi ayıracaksın da gideceksin. İnsanın aklıyla alay ediyor bunlar” şeklinde tepkisini dile getirdi. Emekliler, maaşlarının artırılması gerektiğini ve bunun yerine yapılan indirimlerin yanlış olduğunu belirtti.

Emeklilerin sıkıntılarını anlatan başka bir emekli, “Bir ekmeğe muhtaç durumdayız şu anda. Öyle şeyler söyleniyor ki; ’emekliye tiyatroda, havaalanında indirim var’. İnsanın aklıyla dalga geçiyor bunlar. Emekli ekmek derdinde, günü kurtarma derdinde. Bunlar da tiyatroda indirim var, bilette indirim var… İnsanın aklıyla alay ediyor bunlar” şeklinde konuştu. 10 bin lira maaşla emeklinin nereye gidebileceğini sorgulayan başka bir emekli ise, temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını ifade etti.

Emekliler arasında seyahat imkanlarını değerlendirenler olduğu kadar, seyahat edemeyeceğini dile getirenler de var. Bir emekli, “Benim biraz yan gelirlerim olduğu için seyahat edebilirim. Ama sadece emekli maaşım olsa asla buraya bile gelemem çok zor. Emeklilerin akraba ziyaretlerini bile zor yaptıklarını düşnüyorum. Çünkü kimsenin kimseye ikram edecek tatlısı bile yok. Ttalının kilosu olmuş 500 lira” dedi.

Emekliler, alışveriş yapamama, geçim sıkıntısı çekme ve temel ihtiyaçlarını karşılayamama durumlarını dile getiriyor. Bir emekli, “Kendimi çok zor geçindiriyorum. Emeklinin parası mı var da uçağa binsin, gezsin. Alışveriş yapamıyoruz. 600 liraya kıyma mı alabileceğiz?” diyerek durumu özetledi. Emekliler, maaşlarının artırılması ve gerçek ihtiyaçlarının karşılanması taleplerini bir kez daha dile getiriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Emekliler Zam İstiyor, İndirim Değil! – Maaşlar Yeterli Değil, Emekliler Tepkili
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin