1. Haberler
  2. Siyaset Haberleri
  3. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür: “Erken Uyarı Sistemi Can Kurtarıcı Değil, İstanbul’un Hazırlanması Gerekiyor”

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür: “Erken Uyarı Sistemi Can Kurtarıcı Değil, İstanbul’un Hazırlanması Gerekiyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yer bilimci ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, yeni erken uyarı sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Görür, sistemin beklenen Marmara depreminde can kurtarıcı olmayacağını vurgulayarak, erken uyarı sisteminin kurumlar arası bazı uygulamaları ve işleyişleri devre dışı bırakmaya yönelik olduğunu belirtti.

Depremde asıl hayat kurtarıcılığın kenti depreme hazırlamak olduğunu vurgulayan Görür, bu çalışmalara bugün başlanması halinde 15-20 yıl içerisinde İstanbul’un depreme hazır hale gelebileceğini ifade etti.

“Görür, değerlendirmesinde ‘Minimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Şu anda gündemde deprem var. Depreme hazırlıklı olmalıyız. Ancak erken uyarı sistemi, depreme karşı hazırlık anlamında yeterli değildir’ şeklinde konuştu.

Erken uyarı sistemiyle ilgili olarak “Bu sistem bazı stratejik tesislerin deprem sırasında devre dışı bırakılmasına yöneliktir. Ancak bu sistem, depreme hazırlık anlamında yeterli değildir. Halka sadece sistemi aktarmak ve hayatlarını kurtarabileceğini söylemek doğru değildir” dedi.

Görür, “Erken uyarı sistemi, depremin yerini, zamanını, şiddetini ve vereceği zararı önceden belirlemeye yönelik bir sistem değildir. Bu sistem, depreme hazırlık anlamında yeterli bir çözüm değildir” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Asıl can güvenliğinin, kentin depreme dayanıklı hale getirilmesi çalışmaları olduğunu vurgulayan Görür, “İstanbul’un altyapısı depreme dayanıklı olmadığı için çalışmaların başlaması gerekmektedir. Bugünkü altyapı depreme dayanıksızdır ve 15-20 sene içerisinde İstanbul depreme hazır hale getirilebilir” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür: “Erken Uyarı Sistemi Can Kurtarıcı Değil, İstanbul’un Hazırlanması Gerekiyor”
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İa Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin